Balaton

A „magyar tenger”, így emlegetik Európa – Skandinávián kívüli legnagyobb édesvizű tavát, amely üdülő- és pihenőközpont több millió nyári látogató számára. A tó körül fekvő kisebb-nagyobb fürdőhelyek és nyaralóközpontok várják a pihenni vágyókat.

Balaton

A 77 km hosszú tó szélessége 1,5 km és 14 km között váltakozik. A legkeskenyebb pontja 1,5 km, a Tihanyi-félszigetnél van, amely majdnem ketté szeli a tavat. A Balaton nem pusztán a magyarok, de a környező országok lakosságának is kedvenc nyaralóhelye. A kommunista években semleges területként szolgált, ahol a kelet- és nyugatnémetek találkozhattak. Ma is a legtöbb külföldi turista Németország keleti részéből jön, feleleveníteni a régi nyarak emlékét.

A Balaton északi és déli partjai között meglehetősen nagy a különbség. A tótól északra fekvő területek hegyes dombos vidék részét képezik, amelyeken hagyományosan jó minőségű szőlő és bortermelés folyik évszázadok óta. A tó környéki fürdőhelyeket nádasok és zöldellő partszakaszok választják el egymástól. A déli part más képet mutat. A tó vize általában sekélyebb, a nyaraló és üdülőközpontok szinte egymásba fonódva következnek, gyakran azt sem tudjuk, hogy hol ér véget az egyik, és hol kezdődik a másik.

Vasúthálózat köti össze az északi és a déli part mentén fekvő településeket Budapesttel, amely hasznos lehet abban az esetben, ha a tavon hajóval szeretnénk közlekedni, és nem kívánunk visszatérni a kiindulási ponthoz. Nyáron hajójárat közlekedik a tó teljes hosszán, Balatonkenese és Keszthely között. Az út kb. 5 órán át tart, közben a tó mindkét partján van lehetőség a ki és beszállásra.

Ezeket nem érdemes kihagyni:

  1.  +++ Tihany: látogassunk el az Apátsági templomba
  2.  ++ Veszprém: az ország egyik legöregebb városa, északra a Balatontól
  3.  ++ Hévíz: gyógyforrásairól híres
  4.  ++ Keszthely: látogassunk el a neobarokk Festetics Kastélyba
  5.  + Balatonfüred: tegyünk egy sétát az árnyékos Tagore sétányon
  6.  + Badacsony: borairól híres vidék
  7.  + Siófok: Balaton legnagyobb üdülőközpontja, amely szinte mindig napos.

Balaton – Északi part

Tihany

A fás Tihanyi-félsziget, amely mélyen benyomul a tó belsejébe, nem véletlenül pályázik a leglátogatottabb vidék címére. A turisták száma vetekszik a dunakanyari Szentendre látogatóinak számával.

Tihany, Apátság

Tihany nevezetességei közül a barokk, ikertornyos Apátsági templom a leghíresebb. A korábbi bencés apátságot 1055-ben alapították, amelynek a helyén épült 1754-ben a ma is látható templom. Az eredeti kriptában I. András király sírhelyét a templom alatt nézhetjük meg. A szépen faragott oltár, orgona és pulpitus Sebastian Stuhlhof munkái, akinek a fiatalon elhunyt menyasszonyát jelképezi a Szűz Mária (fő)oltártól jobbra található angyalok.

A templomot 1889-ben restaurálták, ekkor építették hozzá a mennyezeti freskókat. A Bencés Apátsági Múzeumban a templom történetével ismerkedhetünk meg, továbbá egy termet IV. Károly utolsó magyar király emlékére rendeztek be.

A templomtól a Pisky sétány vezet a Szabadtéri Múzeumhoz, a Baba Múzeumhoz és a Visszhangdombhoz. Kiáltsuk el magunkat a templom falainál és hallani fogjuk a visszhangot. Lehetőség van a számos turista út valamelyikén továbbhaladni a félszigeten, vagy visszatérni a Fazekasházhoz, a Batthyány utca 26-hoz, ahol különböző cserép bögrék, tányérok, edények széles választékát találjuk. A kék és zöld zománccal borított díszes kézimunkákat a látogatók előszeretettel vásárolják. A Szabadtéri Múzeum mögött található a Fazekasház.

Anna bál Minden év jelentős eseménye a balatonfüredi Anna bál. Az első bál helyszíne 1825. július 26-án a Horváth ház volt, (Gyógy tér 3.) az épület akkortájt szállodaként szolgált.

A helyszínt azóta többször is változtatták, utóbbi időben az Annabella Hotel ad otthont a neves eseménynek, amelyen minden évben megválasztják a bál királynőjét.

A Tihanyi-félsziget tájvédelmi körzet, ahol a belső tó vulkanikus kráterét víz tölti ki, amely a hegyről letekintve jól látható ma is. A bazalt sziklákba vésett cellák az ortodox szerzetesek 11. századi jelenlétét tanúsítják. A látvány rendkívüli az Aranyház sziklagejzírtől, mind a belső, mind a külső tó részei láthatóak, amelyek számos madárfajnak adnak otthont. Érdemes az ajándékokat és szuvenír tárgyakat Tihanyban megvásárolni, hiszen a kínálat lenyűgöző; hímzett kézimunkák, agyagedények, csipkék, kézzel festett tojások, paprika füzérek sokasága, és nem utolsó sorban meg kell említeni a széles borválasztékot. A kis udvarházak mélyén megbúvó éttermek ízletes fogásokat kínálnak.

Balatoni halételek A fogas őshonos hal a Balatonban és talán a legízletesebb a többi 42 halfaj közül, amelyek még a tóban találhatók. Minden étterem kínálatán ott találjuk a fogast, különböző módon (sütőbe vagy roston) sütve, körettel és mártásokkal tálalva. A finomabb halak közé sorolhatjuk még a harcsát és a pontyot is.

Balatonfüred

Tihanytól északkeletre találjuk Balatonfüredet, amelyet a Balaton fővárosaként tartanak számon, a legnagyobb és legöregebb üdülőhely az északi parton. A XIX. században láttak hozzá a tehetősebbek a villák építéséhez. A Tagore sétány a Nobel-díjas Tagore Rabrindranath-ról kapta a nevét, aki Balatonfüreden lábadozott betegsége után. A sétány menti fák egy részét Tagore ültette hálája jeléül, hogy a kellemes környezetben sikerült betegségéből kigyógyulnia.

Balatonfüred, Tagore sétány

Az egykori nagy magyar romantikus író, Jókai Mór (1825-1904) eklektikus villájában napjainkban múzeum található. A móló közelében fekvő házban az író eredeti bútorai és személyes tárgyai kerültek kiállításra.

A Blaha Lujza utca végén, a Gyógy tér közepén áll a Kossuth-kút, amelynek kénes ízű vize már 300 éve csalogatja a pihenni és gyógyulni vágyókat. Az ásványokban gazdag kútvíz szívpanaszokra kiválóan alkalmas, talán ezért is építették a tér keleti oldalára a kardiológiát. A rózsaszín és arany festésű épület a tér északi szárnyán a szanatórium.

Balatonfüredtől északra, nem túl messze található a békés Csopak (borpincéiről nevezetes) és Balatonalmádi (gyógyfürdő 1877-től). Itt található az északi part leghosszabb strandja, amelyet sajátos vörös homokkő takar. Nevezetes épületei, a Református Erődtemplom és a Szent Imre templom. Mellette a Szent Jobb kápolna, amely eredetileg Budapesten a Királyi Palotában volt, és itt őrizték Szent István mumifikálódott jobb karját. A királyi ereklye Budapesten a Szent István Bazilikában található.

Tihanytól nyugatra

A Tihanyi-félsziget másik oldalán, az északi parton számos kis üdülőfalu sorakozik. A zölden virító, fürdőzésre kiválóan alkalmas strandok és partszakaszok használatáért azonban fizetnünk kell. Néhány nevesebb üdülőhely a környéken: Balatonudvari, Révfülöp és Ábrahámhegy.

Badacsony

A következő turista csalogató helység Badacsony.

Vulkanikus hegyek A lapos tetejű, koporsó mintájú Badacsony hegyeit legjobban a Balaton déli partjáról tekinthetjük meg. Valójában egy kialudt vulkán emelkedik 457 m magasra. Déli lejtőin egy félkör alakú „bazalt-sapka” mintája látható, amely a vulkán kihűlésének pillanatában formálódott meg. A Badacsonyi posta épületétől terepjáró visz fel a hegyre, hogy aztán nekivágjunk gyalogosan a hegyi túrának.

Ne engedjük, hogy a pályaudvar előtti értéktelen szuvenír és gyors-étkezde elvegye kedvünket a hely felfedezésétől. Itt a vulkanikus talaj kiválóan alkalmas szőlőtermesztésre. A leghíresebb badacsonyi borok közül a Kéknyelű, Zöld-szilváni, Szürkebarát ismerősen cseng sokak számára. A helyi múzeum Egry Józsefnek (1883-1951), a neves balatoni művésznek állít emléket.

Rózsakő Szegedy Róza, Kisfaludy Sándor magyar költő feleségének emlékházától út vezet fel a Badacsonyra a Rózsakőhöz. A hagyomány szerint, ha egy férfi és egy nő ráül a kőre háttal a Balatonnak, és egymásra gondolnak, akkor egy éven belül házasságot fognak kötni egymással. A Kisfaludy torony a hegy legmagasabb pontján áll 437 m magasan.

Keszthely és Hévíz

A tó nyugati végén fekvő Keszthely is említést érdemel. Mindenek előtt a barokk Festetics-kastélyt és a körülötte lévő csodálatos parkot vegyük szemügyre. Festetics György (1755-1819) a Magyar Helikon (52 000 könyv) és a Georgikon (első európai mezőgazdasági iskola – 1797) alapítója volt. A kastélyban több, mint 100 szoba és terem található, amelyek közül néhány 1745-ből származik, de többségük az 1880-as években került kialakításra.

A Kossuth utca 22. szám alatt született Goldmark Károly zeneszerző, akinek leghíresebb operája a Sába királynője. A Kossuth utca után következik a Fő tér a Szentháromság oszloppal (1770) és a barokk Városháza épületével.

Hévíz

Keszthelytől alig 6 km-re fekszik Európa legnagyobb termál tava mellett Hévíz, Magyarország legismertebb gyógyfürdője. Az ásványokban gazdag víz hőmérséklete hozzávetőlegesen 30C. A fürdőzők speciális úszógumik segítségével lebegnek a májustól novemberig nyíló tavirózsák között. A tóra épített tornyos pavilonház (téli fürdő) érdekes látványt nyújt.

Parttól part-ig A MAHART számos hajójáratot közlekedtet a tavon, összekötve a part mentén és a túloldalon fekvő településeket és üdülő-központokat. Hajók indulnak Balatonkeneséről, a tó keleti végéből Keszthelyre, a nyugati partra. Oda-vissza utat azonban egy nap alatt nem lehet megtenni. Balatonfüred, Tihany és Badacsony az északi parton, míg Balatonboglár, a déli parton a jelentősebb hajóállomások, naponta akár 10 -14 hajó indulással és érkezéssel.

A Bakony hegyei

A Balatontól északra fekvő Bakony hegyei igazi kincseket rejtenek, mindenképpen szánjunk legalább egy napot erre a vidékre. Veszprém, az ország egyik legrégebbi települése, a középkori magyar királyok koronázásának színhelye. A királynők városa.

A város történeti kerültébe a Hősök kapuján jutunk be, ahol néhány templom fogad bennünket: a Szent Mihály Székesegyház a XI. századból a Várnegyed legrégebbi épülete, a Szent György-körkápolna (1230), a Gizella-kápolna 13. századból származik, a bizánci hatást mutató, apostolokat megjelenítő életnagyságú falfreskói Magyarországon a legrégebbiek közé számítanak, és a Ferences templom, amellyel 1766-ban egybeépült zárda ma papi otthon.

A királyi pár szobrát, amely a Vár utca végén található, 1938-ban állították fel István király halálának 900. évfordulójára. A szobor mellől szép kilátás nyílik a városra és a Bakony hegyeire. A tűztorony sisakja alatt messziről is jól látható óra jelzi az időt, amely óránként hangjelzést is ad. Érdemes felmenni a toronyba, a látvány kárpótol a fáradtságért.

Cseszneki vár, Bakony

Nagyvázsony és Sümeg várai is megérnek egy röpke pillantást. A XV. századból való Kinizsi Pál (Mátyás Király kedvenc hadvezére) vára Nagyvázsonyban található. A megkapó 29 m-es torony még mindig áll a romos várfalakon belül.

A sümegi vár egy kúpos mészkőhegy tetején áll. Az első írásos emlékek 1318-ban említik, mint az ország egyik legjobb állapotban lévő erősségét. Nagyvázsony és Sümeg között, Tapolcán a Malom-tó, egy teljes vízimalommal a város központja közelében található. A korábbi malom épülete ma a Gabriella Hotel.

Szigliget A szigligeti félszigetet a legjobban a hegyoldali és a zöld, parkos környezetben megbújó házak jellemzik. Az Eszterházy-kastély Badacsonytól nyugatra uralja a környéket. A 230 m magasan fekvő épületet a XIV. században építették Napjainkban a kastély az írók alkotóhelye, az udvarban több, mint 120 különböző fenyőfajta található.

Balaton – Déli part

Siófok

Az északi part nyugodt és tágas üdülőhelyei után Siófok, mint a Balaton legnagyobb nyaralóhelye, más képet mutat. A faltól-falig érő árkádok, gyorséttermek, olcsó szuvenír árusok a Petőfi sétány mentén nyomasztóan hathatnak a látogatóra. Ez azonban csak a felszín, figyeljünk jobban, és látni fogjuk a dicső múlt hagyatékát, a hatalmas villákat, rejtőzködve a fák lombjai alatt.

Siófok, a tó keleti partján – a Budapestről induló M7-es autópálya mentén – fekvő város néhány ember számára túlságosan zajos és zsúfolt hatást kelt. Ennek ellenére érdemes legalább egy délutánt eltölteni a városban. Keljünk át a vasúti sínen a Mártírok útján és máris egy bevásárló forgatag közepén találjuk magunkat a Kálmán Imre sétányon.

Víztorony, Siófok

Itt az 5. szám alatt található a Kálmán Imre Múzeum a híres operett szerzőnek (1882-1953) állít emléket. Kálmán Imre a mai múzeumnak helyet adó épületben született. Ismertebb művei: a Marica grófnő és a Csárdáskirálynő. Rövid séta után, keresztül a Hock közön, megérkezünk Siófok látványos, fából készült víztornyához, amelyet 1912-ben építettek. A csatorna, amelyet a rómaiak kezdtek el építeni Kr. u. 292-ben, majd a törökök folytattak 1400 évvel később, a Sióból táplálkozik, és a tó vizét a Dunába vezeti. A víz folyását zsiliprendszer szabályozza.

Siófoktól nyugatra

Nyugat felé haladva láthatjuk, hogy egyik strand a másikat követi. Meglehetősen nagy a hasonlóság a sok egymást követő kis üdülőhely között. A nevük is némileg azonos, hiszen többnyire a „Balaton-” név előtagként ott szerepel bennük. A déli parton a 71-es főútról érhetők el ezen kis helységek. Zamárdi lehet a következő állomásunk, ahol a Fő utca 38. alatt található múzeumban népművészeti tárgyak kiállítása látható. A Szántódi-rév szállítja át az autókat Tihanyba az északi partra. Szántódpusztán korai farmgazdaságok mintaépületei láthatók.

Szántódpuszta A vidéki magyar életmódba, képzőművészeti, kultúrtörténeti és néprajzi emlékeibe enged bepillantást a szántódpusztai farm. A XVIII. és XIX. századból több mint, 30 épület kerül bemutatásra; többek között csárda, kovácsműhely, istálló, csűr és a Kristóf kápolna (1735). Lovas bemutatókat is tartanak a látogatóknak.

Balatonföldvár legmagasabb pontja a 20 m magas kilátó, amelyet 1872-ben építettek. Az üdülőhely a Széchenyi (budapesti Lánchíd építői) család kedvenc nyaralóhelye volt. A tótól alig 3 km-re egy 15. századi gótikus templom magasodik Kőröshegyen, ahol nyaranta koncerteket is tartanak.

Balatonszárszón a József Attila Emlékmúzeum őrzi a híres magyar költő emlékét. A következő helység nyugati irányban Balatonszemes. A Posta Múzeum egy öreg fogadóban található, amely a Magyar Posta történetét meséli el látogatóinak.

Egymásba fonódó ikertelepülések Balatonboglár és Balatonlelle, a déli part borközpontja. Fonyód, pontosan szemben Badacsonnyal, a térség legnagyobb és legöregebb városa. Az emberi élet nyomai 4.000 évre visszamenően kimutathatók a településen. Számos érdekes villa, jó strand és tetszetős kikötő csalogatja a látogatót Fonyódra.

A tó nyugati végén a Kis-Balaton mocsaras, lápos vidéke kb. 100 madárfajnak az otthona, amelyek közül a leggyakoribb a kormorán, gém és a méhfaló gyurgyalag. Az ornitológusok számára két madárles került kialakításra a Kányavár-szigeten és a Pap-szigeten.

Hasznos információk

Mikor utazzunk? Az üdülőhelyek a nyár közepén zsúfoltak. Júniusban és szeptemberben kevesebb a látogató, de valamivel hűvösebb idő valószínűsíthető.

Megérkezés: Az északi és a déli Balatonpart vonattal elérhető a fővárosból. A buszok Budapestről, a Népligettől indulnak.

Tömegközlekedés: MAHART hajójáratok kötik össze az üdülőhelyeket. Kompjárat közlekedik Tihany-Szántód között, Badacsony-Fonyód között márciustól októberig, a vonat- és buszközlekedés jónak mondható.

Kirándulások: Hajóutak, sétahajózás nagyobb üdülőhelyeken elérhetők, MAHART hajóutak a déli és északi part között, illetve az üdülőhelyek között szintén az utazók rendelkezésére állnak. Menetrendek és információk a kikötőkben, vagy a MAHART honlapján találhatók.

Kapcsolódó bejegyzések

  • Dunakanyar Budapesttől északra kb. 40 km-re a Duna egy hirtelen fordulóval elhagyja korábbi keleti folyásirányát, hogy a Börzsöny és Pilis hegyei között utat vágva magának délre vegye az irányt. A […]
  • Az 1956-os forradalom és szabadságharc A lengyelországi reformokat támogató diák tüntetésnek indult 1956. október 23-án. Az események azonban eszkalálódtak és hamarosan forradalom, majd szabadságharc lett a diákok tüntetéséből. […]
  • Dunántúl A Dunántúlt a festői táj és a kulturális sokszínűség jellemzi. A régió, a Dunától nyugatra fekvő terület, amely Magyarország kétötödét foglalja el, sok örömöt jelent az idelátogatók […]
  • Magyar Királyság Katolikus misszionáriusokat hívott az országba és fiát Vajkot, aki később felvette az István nevet, megkereszteltette. Istvánt, Magyarország első királyát 1000 Karácsony napján […]
  • Alföld Bizonyára mindenki hallott már a nagy magyar Alföldről, a hatalmas zabolázatlan vidékről, a délibábok földjéről. A végtelenek tűnő füves puszta 45 000 km2-en terpeszkedik a vidékre, és az […]
  • Történelmi áttekintés A Kárpátok vonulatától délre fekvő terület a Kárpát medence, ahol Magyarország elhelyezkedik, a civilizáció hajnalától fogva emberlakta hely, és kultúrák keveredésének színtere. Lovas […]
  • Észak-Magyarország Budapesttől északkeletre, a szlovák határ mentén húzódó hegyes, erdős terület az észak-magyarországi régió. Itt helyezkedik el a dunakanyari Börzsönytől a Zemplénig terjeszkedő 260 km-es […]
  • Horthy korszak A trianoni diktátum következményei nagymértékben jelentkeztek az ország gazdasági életében is. A Horthy korszak legfontosabb törekvése tehát a békés revízió, legalább a színmagyar […]
  • A kommunizmus évei A demokráciához vezető út járhatónak mutatkozott, az 1945-ös szabad novemberi választásokon a Kisgazda Párt szerezte meg a szavazatok többségét. A Magyarországon állomásozó szovjet erők […]
  • Török hódoltság Annak ellenére, hogy Hunyadi Mátyás néhány alkalommal sikerrel vonult a török ellen, a magyarok rövidesen katasztrofális vereséget szenvednek I. Szulejmántól 1526-ban. A fiatal II. Lajos […]